top of page
Ara

Evde yetiştirmeye uygun 5 sukulent önerisi

Sukulentler son zamanlarda oldukça sık rastladığımız bir bitki türü haline geldi. Peki ya iç mekanda yetiştirmek için hangi türler tavsiye ediliyor? Bitkinizin sağlıklı büyümesini sağlamak için gerekli koşulların yerine gelmesi önemlidir. İşte evinizde odanızın bir köşesinde ya da ofisinizde pencere önünde yetiştirebileceğiniz sukulentler:Sedum morganianum


Kuzey Meksika ve Honduras’a özgü bu sukulentimiz aynı zamanda Burrito, Burro’s tail olarak da bilinir. Hem dış hem iç ortamda büyüyebilen bu bitkimiz bol güneş sever ama çok sıcaktan hoşlanmaz. Düzenli bir sulamayla büyümesi yıl boyunca devam eder. Fakat çok sulama yaparsanız, bitkinize zarar verebilirsiniz, o yüzden gözlemleyerek sulama dengesini iyi tutturmanız gerekir. Burrito aynı zamanda yaprağından çok kolay çoğaltabileceğiniz bir sukulenttir.


Haworthia turgidaTransparant yaprakları olan bu sukulent çok yavaş büyür. Kuzey Afrika kökenlidir ve gölge, yarı gölge alanlardan hoşlanır. İlkbahar ve yaz aylarında makul bir sulamayla büyütebileceğiniz bitkinizin sıcak yerleri sevdiğini ama çok güneşten hoşlanmadığını unutmayın. Don olaylarına karşı hassastırlar ve kışın tamamen susuz bırakılmamalıdırlar.